>
222 210 237
30.07.2023

Letní nebezpečí a ochrana pleti

Letní měsíce jsou  pro naši pleť  velice náročné. Vystavení slunečnímu záření, UVA, UVB, zvýšené pocení, zrychlené a výraznější odpařování vlhkosti z pleti, a další faktory mohou působit  nepříznivě na pokožku. Povídejme si nyní  jen o působení UV A a B záření. 
Ostatní negativní dopad a řešení ponecháme na další povídání, ovšem  naše odborné řešení s maximální péčí najdete již nyní v našich LETNÍCH BALÍČCÍCH AMARYLLIS 2023.

Jakým letním  UV nástrahám je naše pleť vystavena?

UVA a UVB paprsky mohou způsobit poškození DNA v buňkách pokožky, vést k předčasnému stárnutí, k tvorbě pigmentových skvrn a dokonce i rakoviny kůže. Proto doporučuji ještě před létem, před letními radovánkami na sluníčku, nechat pigmentové nedostatky kůže odborně dermatoskopicky zkontrolovat zkušeným dermatologem.

Jak škodí UV A a UV B záření pleti?

Tyto typy slunečního záření mají různé vlnové délky a působí na kůži odlišným způsobem.

UVA záření proniká hluboko do kůže a působí předčasným stárnutím pokožky. Toto záření prochází skrze sklo a oblaky a působí i ve stínu. UVA paprsky jsou přítomné po celý rok a jsou stejně intenzivní i ve vyšších nadmořských výškách. Při dlouhodobém vystavení UVA záření dochází k poškození kolagenu a elastinu, což způsobuje vrásky, ztrátu elasticity a předčasné stárnutí pokožky.

UVB záření je odpovědné za spálení pokožky. Toto záření má kratší vlnovou délku a proniká pouze do vrchních vrstev kůže. Je nejintenzivnější mezi 10:00 a 16:00 hodinou a je také silnější ve vyšších nadmořských výškách. Při přílišném vystavení UVB záření dochází k poškození DNA v buňkách kůže, což může vést k popáleninám, zarudnutí, slunečnímu úpalu a v nejhorších případech i k vzniku kožního rakoviny.

Proto chraňte svou  pokožku před  negativním dopadem slunečního záření pomocí vhodných ochranných opatření: 
  • noste vhodné prodyšné lehké, nejlépe bílé oblečení i pokrývku hlavy, dámy třeba hezký bílý klobouk se širší krempou :)
  • sluneční brýle s filtrem, 
  • nevystavujte se sluníčku ve špičce jeho aktivity tedy od 10 do 16 hod. 
  • používejte krémy se slunečným ochranným faktorem (SPF) proti UVA i UVB ! a opakovaně je nanášejte, alespoň každé 2 hodiny, při koupání i častěji,                                              
  • u citlivé a problematické pleti pleti s akné  či jinými zánětlivými projevy doporučuji určitě min. SPF 50  s obsahem fyzikálních filtrů.  

Čím chráním svou pleť já a co mám na vlastní kůži ověřené?

s ochranou proti UVB i UVA paprskům díky obsaženým fyzikálním filtrům, které dopadající světlo odráží ( cca 98% UVB paprsků) a tak redukují jeho průnik do kůže, krém je vhodný i pro velice citlivou pleť: obsahuje zklidňující  a hojivý extrakt z listů kasie křídlaté - královny léčivých rostlin, zklidňující bisabolol, extrakt z liči čínského - bohatý na vitamín C, další antioxidanty, vitamíny, minerály, stopové prvky, antioxidační efekt posiluje i vitamin E a hydrataci ( zachování vlhkosti v pleti) napomáhá i sůl kyseliny hyaluronové.

A jak pečovat o kůži po opálení? 

Já  jsem si oblíbila RENLIVE After SUN  krém ( produkt je i ve příjemné gelové verzi). Obsahuje výjimečnou BIOTECH technologii “No stress smoothing repairing” s kombinací synergicky působících rostlinných složek, které kůži po nanesení okamžitě zklidní a redukují její zarudnutí. Ke zklidnění přispívá i obsažený Bisabolol, Vitamin E a Pantenol. Příznivě působí hydratující kyselina hylauronová i emolienty jako kakaové a bambucké máslo. Bioceramidy napravují poškození způsobené fotostárnutím. Gelové verzi dominuje gel z listů Aloe, zklidňující hojivý Panthenol, extrakt z květu heřmánku, z rýže, z kořene mrkve a z listů čajovníku.

Krásné letní dny vám za tým Amaryllis centra přeje MUDr. Zlatka Takácsová

Zpět na výpis článků