222 210 237
01.11.2019

Akné patří mezi nejčastější onemocnění, ale i přes to velice málo pacientů vyhledá odbornou pomoc a léčí si tuto nemoc samo, bez dohledu odborníků. To není jenom neefektivní, zdlouhavé a zbytečně drahé, ale může být take zdraví škodlivé. V Amaryllis Centru jsou Vám k dispozici zkušení dermatologové a nejmodernější přístrojové technologie i další postupy ke zvládnutí tohoto onemocnění.

Proč mám akné?

Na vzniku akné se podílí více faktorů:

1. Mazové žlázky – jde o žlázky, které dle působení hormonů tvoří kožní maz. Hlavně androgeny (testosteron) zvyšují jeho produkci. Proto se pupínky objevují zejména před menses a proto se také začíná tento problem projevovat v pubertě.

2. Mikrobiom kůže – každý z nás má na povrchu své pokožky svou vlastní směs mikrobů, které vytvářejí tzv. unikátní mikrobiom. Toto vlastní kožní osídlení chránit pokožku před "zlými" bakteriemi. Když je vše v pořádku, tak o jejich přítomnosti ani nevíme. Když se ale některá z bakterií přemnoží, může vyvolat zánět.

3. Expoziční faktory – co na kůži zvnějška či zevnitř působí ? Na Vaši kůži se odráží Vaše strava, léky, zevní prostředky, klimatické faktory i psychosociální situace, jako např. stress.

4. Keratinocyty – kožní buňky, které se pomalu postupně olupují z povrchu kůže, jejich cyklus trvá cca 28 dní.

5. Genetické faktory – po našich rodičích, předcích dědíme rychlost obnovy epidermis (pokožky), šířku pórů, kvalitu kůže i citlivost buněk mazových žlázek na testosteron.


Faktorů je tedy více a vzájemně se ovlivňují. Proto je zapotřebí, aby i ošetření a terapie působily na více faktorů.

1. Mazové žlázky začnou produkovat více mazu

A důvodů k tomu může být hned několik:

a) hormony (testosteron – puberta, menses, hormony nadledvin – stres)

b) růstový faktor IGF–1 (mléko)

c) přesušování pleti agresivními mycími gely z drogerie, expozice různým malovátkám (pleť se při nesprávném odlíčení a čištění neolupuje správně)

2. Vývod mazové žlázky se ucpe odumřelými buňkami pokožky, maz tedy nemá možnost se z mazové žlázky uvolnit, hromadí se v žláze a jejím vývodu, a tak vzniká komedon.

3. Komedony, hlavně ty zavřené, představují pro některé bakterie ideální prostředí pro život a tyto bakterie svým metabolizmem produkují látky vytvářející zánět.

Některým bakteriím, hlavně z řady demodex, maz velice chutná, takže se přemnoží a tím se uzavírá nekonečný kruh.

Zánět na kůži můžou vyvolat i jiné pro–zánětlivé látky v těle.

Se zánětem vzniká pupínek.

Co jsou bílé a černé komedony?

Bílé komedony jsou uzavřené oloupanými buňkami pokožky a ty černé jsou otevřené a maz v nich oxiduje (jako žluknutí másla) a tím na povrchu mění barvu.

Co můžu dělat? Jak lze stav léčit?

1. Navštívit dermatologa k zhodnocení stavu pleti. Správný dermatolog Vám dle závažnosti nastaví léčbu. Doporučí také vhodná ošetření a kosmetiku.

2. Účinná a současně šetrná pravidelná domácí péče – ta je časově náročnější v porovnání s péčí o zdravou pleť, ale určitě se vyplatí, je součástí terapie:

  • Důležité je čištění pleti – odstranění špíny a mazu z povrchu pleti, např. produkty RENLIVE Spray Mist Clenser pro odstranění makeupu a následně RENLIVE Soft Cleanse s obsahem lipidů podobných lipidům naší kůže k odstranění kožních nečistot – tato kombinace zajistí efektivní a současně ke kůži šetrné očištění.
  • Dalším krokem je exfoliace (odstranění odumřelých buněk z povrchu kůže, t.j. následně není co by ucpávalo vývody mazových žlázek). Dobré výrobky má například značka “the ordinary” – jejich 2% kyselina salicylová je vhodná k domácímu užití. Do péče o naše pacienty na klinice zařazujeme pravidelné chemické peelingy alfa hydroxy kyselinami, které jednou za čas (á 3 týdny) krásně doplní domácí exfoliaci. Nejlepší efekt má kyselina mandlová.
  • Denní péči o pleť ukončujeme aplikaci léčivého přípravku. Za mně určite retinoidy. Doma je vhodný například RENLIVE Aselox s obsahem retinolu a kyseliny azaleové, které urychlují obnovu epidermis.

3. Terapie antibiotikami: lokální aplikace (na pleť s místech pupínků akné) nebo systémová (tablety) pomáhá řešit jeden z faktorů podílejících se na tvorbě akné – redukuje počet působících přemnožených bakterií.

4. Terapie retinoidy:
Systémová terapie retinoidy má úžasné výsledky, ale léčba je dlouhodobá a kvůli mnohým nežádoucím účinkům musí vždy probíhat pod dohledem lékaře!

Lokální terapie retinoidy má také svělý efekt a dle doporučení české dermatovenerologické společnosti spolu s antibiotickou terapíí tvoří základní linii boje s akné.

Retinoidy totiž zlepšují olupování vrchní vrstvy epidermis a tedy následně nemá co ucpat vývody mazových žlázek. Retinoidy dále snižují tvorbu mazu, zklidňují zánět a stimulují fibroblasty k produkci kolagenu. Využíváme je v centru například při ošetření chemickým peelingem právě s obsahem retinolu. Kůže je po něm matnější, vyhlazená, zklidněná a čistější. Ošetření je nutné opakovat 3-4x s několika týdenním odestupem.

5. Terapie plasmou: Vaše vlastní růstové faktory, obsažené v žilní krvi, jsou odděleny a ve formě plazmy aplikovány do kůže, kde spustí hojivé projevy. Ošetření je ideální pro klienty, kteří se bojí syntetických produktů.

6. CPL a cévní laser. Obě tyto technologie uzavírají drobné rozšířené cévky, CPL jaké redukuje možné pigmenotvé skvrny a také díky vybrané vlnové délce redukuje počet přemnožených bakterií. Laserové ošetření typu QSwitched může s výhodou cíleně redukovat pigmentové skvrny vzniklé s nebo po akné.

7. Úprava životosprávy: vyzkoušejte vysazení kofeinu, cukru, přemíry přijímaných uhlohydrátů (sladkosti, pečivo, knedlíky, brambory, těstoviny, slané čipsy či krekry…) nebo mléka. Výsledky možno pozorovat za několik měsíců.

A co když po vyléčeném akné zbyly na pleti nějaké stopy?

Nejčastěji jde o jizvičky nebo hyperpigmentace v místech, kde dříve byla zánětlivá ložiska. Pozánětlivá hyperpigmentace vzniká při hojení pupínků, kdy se buňky aktivují k hojivému procesu. Aktivují se však i melanocyty, které vytvoří v kombinaci s UV tmavší místečko.

Prevence je klíčem!!! – Chránit se před sluncem a nemačkat, ale opravdu si nemačkat pupínky! Jizvy vznikají v místech, kde byl zánět hluboký a narušil průběh kolagenních a elastinových vláken. Místo postižení se sice vyhojí, ale kolagenní vlákna již nemají původní kvalitu. Dobrým pomocníkem je karbonový laserový peeling, který můžete absolvovat jako preventivní ošetření, ale i jako ošetření aktivního akné. Tato laserové metoda nejenže pleť čistí, ale také jemně exfoliuje a stimuju harmonickou tvorbu nových kolagenních vláken. Je vskutku velice oblíbená.

Na terapii jizviček je výborná i opakovaná plasmaterapie, nebo mesoterapie v kombinaci s chemickým peelingem (vše musí být správně načasováno).

Dobrou možností je i frakční laserový resurfacing, kdy laser v drobných bodech odpaří povrchovou vrstvu kůže, která se následně vyhojí novou kůží bez jizviček a bez hyperpigmentací.

U zapadlých jizev pak je možnost ošetření kombinovanou technikou disekce, mezoterapie a aplikace výplní… opět vše trpělivě a v postupu určeném “ na míru”.

Jestli Vás trápí akné nebo jeho následky neváhejte nás kontaktovat.

Rádi vám pomůžeme.

Vaše zdravá pleť a spokojená mysl je naším cílem.

Autor: MUDr. N. Vološčuková

Zpět na výpis článků